2015 Archives


Cybernetics Committee

Vladimir Marik
Chair, Vice President Cybernetics
Jun Wang
EiC, IEEE Transaction on Cybernetics
Plamen Angelov
Member, Cybernetics Committee
Dimitar Filev
President-Elect
Vladik Kreinovich
Member, Cybernetics Committee
Hideyuki Takagi
Member, Cybernetics Committee
Zdenek Zdrahal
Member, Cybernetics Committee
   

Back to top

Human-Machine Systems Committee

Christopher Nemeth
Chair, Vice President Human-Machine Systems Committee
Ellen Bass
EiC, IEEE Transactions on Human-Machine Systems
Vladik Kreinovich
Vice President Publications
David Mendonca
Coordinator, Human-Machine Systems Committee
   

Back to top

Systems Science and Engineering Committee

Rodney Roberts
Chair, Vice President Systems Science and Engineering
C. L. Philip Chen
EiC, IEEE Transactions on Systems, Man, and Cybernetics: Systems
Vladik Kreinovich
Vice President Publications
Saied Nahavandi
TC Coordinator
Maria Pia Fanti
Member, Systems Science and Engineering Committee
 

Back to top

Conferences and Meetings Committee

Sam Kwong
Chair, Vice President Conferences and Meetings
Patrick Chan
Coordinator, Conferences and Meetings Committee
Wing Ng
Member, Conferences and Meetings Committee
David Mendonca
Member, Conferences and Meetings Committee (Systems, Science and Engineering)
Jose del R. Millan
Member, Conferences and Meetings Committee (Human-Machine Systems)
Zdenek Zdrahal
Member, Conferences and Meetings Committee (Cybernetics)
Daniel Yeung
General Chair, Systems, Man, and Cybernetics Conference 2013
Plamen Angelov
General Chair, EAIS 2013
Robert Woon
Treasurer

Back to top

Membership and Student Activities Committee

Imre Rudas
Chair, Vice President, Membership and Student Activities
Lance Fung
Chair, Chapter Coordinators Subcommittee
Hiroshi Nakajima
Chair, Industrial Liaison Committee
Shun-Feng Su
Chair, Young Professionals Subcommittee
T. T. Lee
Member, Membership and Student Activities Committee
Loi Lei Lai
Member, Membership and Student Activities Committee
György Eigner
Chair, Student Activities Subcommittee

Back to top

Distinguished Programs Committee

Imre Rudas
Chair, Vice President Membership and Student Activities
C. L. Philip Chen
Member, Distinguished Lecturer Committee
William A. Gruver
Member, Distinguished Lecturer Committee
Dimitar Filev
Member, Distinguished Lecturer Committee
Keith Hipel
Member, Distinguished Lecturer Committee
Hamido Fujita
Member, Distinguished Lecturer Committee

Advisory Board of the Distingushed Programs Committee

Rodney Roberts
Chair, Vice President, Systems Science and Engineering
Chris Nemeth
Chair, Vice President, Human–Machine Systems
Vladmiir Marik
Chair, Vice President, Cybernetics
Ellen Bass
EIC, IEEE Transactions on Human–Machine Systems
Jun Wang
EIC, IEEE Transactions on Cybernetics
George Cybenko
Co-EIC, IEEE Transactions on Computational Social Systems
Eunice E. Santos
Co-EIC, IEEE Transactions on Computational Social Systems
   

Back to top

Student Activities Subcommittee

Gyorgy Eigner
Chair, Student Activities Subcommittee
Chen Xuan
Singapore
Raul-Cristian Roman
Romania
Dana Copot
Belgium
Gajo Petrovic
Japan
 

Back to top

Chapter Coordinators Subcommittee

Lance Fung
Chair
Enrique Herrera-Viedma
Member
Imre J. Rudas
Member

Back to top

Industrial Liaison Committee

Hiroshi Nakajima
Chair
Members
To be appointed
 

Back to top

Young Professionals Subcommittee

Shun-Feng Su
Chair, Young Professionals Subcommittee
Martine Ceberio
North America
Cosmin Copot
Europe
Jose M. Merigo Lindahl
South America
Zhigang Zeng
China
 

Back to top

Organization and Planning Committee

Irv Engelson
Chair, Vice President Organization and Planning
Vladik Keinovich
Vice President Publications
Sam Kwong
Vice President Conferences and Meetings
Robert Woon
Treasurer
Ljiljana Trajkovic
President
Ferat Sahin
Coordinator, Governance Documents, Organization and Planning Committee
William A. Gruver
Member, Organization and Planning Committee
Michael Smith
Member, Organization and Planning Committee
Larry Hall
Member, Organization and Planning Committee
Dimitar Filev
President-elect
Rodney Roberts
Member, Organization and Planning Committee
Edward Tunstel
Member, Organization and Planning Committee
Lance C.C. Fung
Member, Organization and Planning Committee
C. L. Philip Chen
Advisor, Organization and Planning Committee
MengChu Zhou
Secretary, Organization and Planning Committee
Tadahiko Murata
Corresponding Member
   

Back to top

Publications Committee

Vladik Kreinovich
Chair, Vice President Publications
Vladimir Marik
Vice President Cybernetics
Chris Nemeth
Vice President Human-Machine Systems
Rodney Roberts
Vice President, Systems Science and Engineering
C. L. Philip Chen
EiC, IEEE Transactions on Systems, Man, and Cybernetics: Systems
Ellen Bass
EiC, IEEE Transactions on Human-Machine Systems
Jun Wang
EiC, IEEE Transactions on Cybernetics
George Cybenko
Co-EiC, IEEE Transactions of Computational Social Systems
Eunice Santos
Co-EiC, IEEE Transactions of Computational Science Systems
Mo El-Hawary
EiC, Systems, Man, and Cybernetics Magazine
William A. Gruver
Chair, Electronic Communications
Dmitry Goldgof
Member, Publications Commitee
Yutaka Hata
Member, Publications Commitee
Enrique Herrera-Viedma
Member, Publications Commitee
Honghai Liu
Member, Publications Commitee
Shun-Feng Su
Member, Publications Commitee
 

Back to top

Publications Ethics Committee

Vladik Keinovich
Chair, Vice President Publications
Ngoc Thanh Nguyen
Member, Publications Ethics Committee
Saeid Nahavandi
Member, Publications Ethics Committee
Shun-Feng Su Member, Publications Ethics Committee Yutaka Hata Member, Publications Ethics Committee Enrique Herrera-Viedma Member, Publications Ethics Committee

Back to top

Electronic Communications Subcommittee

William A. Gruver
Chair, Electronic Communications Subcommittee
Acting Web Editor
Chi-Hsu (Cash) Wang
Member, Electronic Communications Subcommittee
Pramod Abichandani
Member, Electronic Communications Subcommittee
Patrick Chan
Member, Electronic Communications Subcommittee
Mo El-Hawary
Member, Electronic Communications Subcommittee
Haibin Zhu
Member, Electronic Communications Subcommittee

Back to top

Standards Committee

William Lumpkins
Chair, Standards Committee
Loi Lei Lai
Co-Chair, Standards Committee
Henry Chung
Member, Standards Committee
Chun Sing Lai
Member, Standards Committee
Wei-jen Lee
Member, Standards Committee
Thomas Strasser
Member, Standards Committee
Kit Po Wong
Member, Standards Committee
Fang Yuan Xu
Member, Standards Committee
Chaochai Zhang
Member, Standards Committee
Jizhong Zhu
Member, Standards Committee
   

Back to top

Search Committee for the Nominations Committee

C. L. Philip Chen
Chair, Junior Past-President
Ljiljana Trajkovic
President
Dimitar Filev
President-Elect

Back to top

Nominations

C. L. Philip Chen
Chair, Nominations Committee
Michael Berthold
Member, Nominations Committee
William A. Gruver
Member, Nominations Committee
Larry Hall
Member, Nominations Committee
   

Back to top

Awards Committee

Michael Berthold
Chair, Awards Committee
Philip Chen
Member, Awards Committee
Larry Hall
Member, Awards Committee
Dimitar Filev
Member, Awards Committee
   

Back to top

Fellows Committee

Michael Berthold
Chair, Senior Past President
Philip Chen
Vice Chair, Fellows Committee
Toshio Fukuda
Member, Fellows Committee
Dmitry Goldgof
Member, Fellows Committee
William A. Gruver
Member, Fellows Committee
Yutaka Hata
Member, Fellows Committee
Hisao Ishibuchi
Member, Fellows Committee
Okyay Kaynak
Member, Fellows Committee
Sam Kwong
Member, Fellows Committee
Seong-Whan Lee
Member, Fellows Committee
Feiyue Wang
Member, Fellows Committee
 

Back to top

History Committee

Michael Smith
Chair, History Committee
   

Back to top

Committee on Financial Transparency

Michael Smith
Chair, Committee on Financial Transparency
Ferat Sahin Robert Woon

Back to top

IEEE Councils and Committees

Big Data Initiative Committee
Michael Berthold, Representative
Biometric Council Society
Yong Xu, Representative
IEEE/CAA Journal of Automatica Sinica Steering Committee
Ljiljana Trajkovic, Representative
IEEE Cloud Computing Steering Committee
Liping Fang, Representative
Nanotechnology Council AdCom
Kao-Shing Hwang, Representative
Ching-Chih Tsai, Representative
IEEE Press
Mengchu Zhou, Liaison
Region 8 Chapter Coordination Committee
Enrique Herrera-Viedma, Representative
Imre J. Rudas, Representative
RFID Council
William A. Gruver, Representative
Ken Tam, Representative
Smart Grid
Loi Lei Lai, Representative
Society on Social Implications of Technology Board of Governors
Michael Smith, Delegate
Standards Association
William Lumpkins, Liaison
Systems Council AdCom
Mengchu Zhou, Representative
Edward Tunstel, Representative
Transactions on Affective Computing Steering Committee
Goutam Chakraborty, Representative
Weiming Shen, Representative
Transactions on Big Data Steering Committee
C. L. Philip Chen, Representative
Women in Engineering
Maria Pia Fanti, Liaison

 

Back to top