Society Committees


Cybernetics Committee

Sam Kwong
Chairman
Vladimir Marik
Former Chair of the VP Cybernetics
Jun Wang
EiC of the IEEE SMC Trans on Cybernetics
Thomas Strasser
Member of BoG
Enrique Herrera Viedma
Vice President Publications
Larry Hall
Former SMCS President

Back to top

Human-Machine Systems Committee

Andreas Nürnberger
Chair, Vice President Human-Machine Systems
David Kaber
EiC, IEEE Transactions on Human-Machine Systems
Enrique Herrera Viedma
Vice President Publications
David Mendonca
Coordinator, Human-Machine Systems Committee
Robert Kozma
Member, Human-Machine Systems Committee
Adrian Stoica
Member, Human-Machine Systems Committee

Back to top

Systems Science and Engineering Committee

Adrian Stoica
Chair, Vice President Systems Science and Engineering
C. L. Philip Chen
EiC, IEEE Transactions on Systems, Man, and Cybernetics: Systems
Enrique Herrera Viedma
Vice President Publications
Saeid Nahavandi
TC Coordinator
Maria Pia Fanti
Member, Systems Science and Engineering Committee
 

Back to top

Conferences and Meetings Committee

Mengchu Zhou
Chair, Vice President Conferences and Meetings
Patrick Chan
Coordinator, Conferences and Meetings Committee
Wing Ng
Member, Conferences and Meetings Committee
David Mendonca
Member, Conferences and Meetings Committee (Systems, Science and Engineering)
Adrian Stoica
Member, Conferences and Meetings Committee (Human-Machine Systems)
Zdenek Zdrahal
Member, Conferences and Meetings Committee (Cybernetics)
Daniel Yeung
General Chair, Systems, Man, and Cybernetics Conference 2013
Plamen Angelov
General Chair of a Systems, Man, and Cybernetics fully-sponsored Conference
Robert Woon
Systems, Man, and Cybernetics Treasurer
Julie Adams
Advisor, Past BoG Member
   

Back to top

Membership and Student Activities Committee

Karen Panetta
Chair, Vice President Membership and Student Activities
György Eigner
Acting Coordinator, Membership and Student Activities Subcommittee
Chair, Young Professional Subcommittee
Imre Rudas
Chair, Distinguished Programs Committee
Lance Fung
Chair, Chapter Coordinators Subcommittee
Christopher Nemeth
Chair, Industrial Liaison Committee
Robert Kozma
Chair, Outreach and Recruitment Subcommittee
Roxanna Pakkar
Chair, Student Activities Subcommittee
Saeid Nahavandi
Member, Membership and Student Activities Committee
Okyay Kaynak
Member, Membership and Student Activities Committee
Tadahiko Murata
Member, Membership and Student Activities Committee
Ferial El-Hawari
Member, Membership and Student Activities Committee
Paolo Fiorini
Member, Membership and Student Activities Committee
Shun-Feng Su
Member, Membership and Student Activities Committee
Hideyuki Takagi
Member, Membership and Student Activities Committee
Virgil Adumitroaie
Member, Membership and Student Activities Committee
Peng Shi
Member, Membership and Student Activities Committee
Ashitey Trebi-Ollennu
Member, Membership and Student Activities Committee
 

Back to top

Distinguished Programs Committee

Imre Rudas
Chair, Membership and Student Activities
Shun-Feng Su
Member, Distinguished Lecturer Committee
Keith Hipel
Member, Distinguished Lecturer Committee
Okyak Kaynak
Member, Distinguished Lecturer Committee
   

Back to top

Student Activities Subcommittee

Roxanna Pakkar
Chair, Student Activities Subcommittee
Bryan Lara Tovar
Member, Student Activities Subcommittee
Piril Nergis
Member, Student Activities Subcommittee
JuanJuan Li
Member, Student Activities Subcommittee
X. Wang
Member, Student Activities Subcommittee
 

Back to top

Mentorship Subcommittee

Chris Nemeth
Chair, Mentorship Subcommittee
Adrian Stoica
Member, Mentorship Subcommittee
Roxanna Pakkar
Member, Mentorship Subcommittee
David Mendonca
Chair, Mentorship Subcommittee
   

Back to top

Chapter Coordinators Subcommittee

Lance Fung
Chair and Facilitator
Enrique Herrera-Viedma
Member
Imre J. Rudas
Member
Adrian Stoica
Member
Maria Pia Fanti
Member
Karen Panetta
Member
Hideyuki Takagi
Member
Ching-Chinh Tsai
Member
 

Back to top

Industrial Liaison Committee

Christopher Nemeth
Chair
Sunil Bharitkar
Member
Michael Henshaw
Member
Yo-Ping Huang
Member
Azad Madni
Member
Rodney Roberts
Member

Back to top

Young Professionals Subcommittee

György Eigner
Chair, Young Professionals Subcommittee
Ronald Böck
Member, Young Professionals Subcommittee
Sonia Sharma
Member, Young Professionals Subcommittee
Xuan Chen
Member, Young Professionals Subcommittee
Raul Roman
Member, Young Professionals Subcommittee
Fernando Schramm
Member, Young Professionals Subcommittee

Back to top

Organization and Planning Committee

Vladimir Marik
Chair, Vice President Organization and Planning
Enrique Herrera Viedma
Vice President Publications
Mengchu Zhou
Vice President Conferences and Meetings
Robert Woon
Treasurer
Dimitar Filev
Junior Past President
Ferat Sahin
Vice President Finance
Eddie Tunstel
President
C. L. Philip Chen
Advisor, Organization and Planning Committee
Larry Hall
Member, Organization and Planning Committee
Michael Smith
Member, Organization and Planning Committee
Karen Panetta
Vice President Membership
Jay Wang
Secretary, Organization and Planning Committee

Back to top

Publications Committee

Enrique Herrera Viedma
Chair, Vice President Publications
Eddie Tunstel
President
Vladimir Marik
Vice President Organization and Planning
Ferat Sahin
Vice President Finance
Tak Wu Sam ("Sam") Kwong
Vice President Cybernetics
Andreas Nuernberger
Vice President Human-Machine Systems
Adrian Stoica
Vice President Systems Science and Engineering
Philip Chen
EiC, IEEE Transactions on Systems, Man, and Cybernetics: Systems
David Kaber
EiC, IEEE Transactions on Human-Machine Systems
Jun Wang
EiC, IEEE Transactions on Cybernetics
Fei-Yue Wang  
EiC, IEEE Transactions on Computational Social Systems
Mo El-Hawary
EiC, Systems, Man, and Cybernetics Magazine
Mariagrazia Dotoli
Editor, Systems, Man, and Cybernetics Society eNewsletter
Saeid Nahavandi
Chair, Electronic Communications Subcommittee
Giancarlo Fortino
BoG member
Peng Shi
BoG member
Okyay Kaynak
BoG member
 

Back to top

Publications Ethics Committee

Enrique Herrera Viedma
Chair, Vice President Publications
Enrique Herrera Viedma
Member, Publications Ethics Committee
Robert Kozma
Member, Publications Ethics Committee
Peng Shi
Member, Publications Ethics Committee
Fei-Yue Wang
Member, Publications Ethics Committee
 

Back to top

Electronic Communications Subcommittee

Saeid Nahavandi 
Chair, Electronic Communications Subcommittee
Syed Salaken 
Web Editor, Electronic Communications Subcommittee
Darius Nahavandi
Social Media Editor, Electronic Communications Subcommittee
Ying (Gina) Tang
Member, Electronic Communications Subcommittee
Ferat Sahin
Member, Electronic Communications Subcommittee
Gyorgy Eigner
Member, Electronic Communications Subcommittee
Patrick Chan
Member, Electronic Communications Subcommittee
Mo El-Hawary
Member, Electronic Communications Subcommittee
Haibin Zhu
Member, Electronic Communications Subcommittee

Back to top

Standards Committee

Loi Lei Lai
Chair, Standards Committee
Henry Chung
Member, Standards Committee
Chun Sing Lai
Member, Standards Committee
Wei-jen Lee
Member, Standards Committee
Thomas Strasser
Member, Standards Committee
Kit Po Wong
Member, Standards Committee
Fang Yuan Xu
Member, Standards Committee
Chaochai Zhang
Member, Standards Committee
Jizhong Zhu
Member, Standards Committee

Back to top

Search Committee for the Nominations Committee

Dimitar Filev
Chair, Jr. Past President
Eddie Tunstel
President
Mengchu Zhou
VP, Conferences & Meetings

Back to top

Nominations Committee

Dimitar Filev
Chair, Nominations Committee
Philip Chen
Member, Nominations Committee
Keith Hipel
Member, Nominations Committee
Ljiljana Trajkovic
Member, Nominations Committee
   

Back to top

Awards Committee

Ljiljana Trajkovic
Chair, Awards Committee
C. L. Philip Chen
Member, Awards Committee
Dimitar Filev
Member, Awards Committee
Larry Hall
Member, Awards Committee
Michael H. Smith
Member, Awards Committee
Michael H. Smith
Member, Awards Committee

Back to top

Norbert Wiener Award Committee

Ljiljana Trajkovic
Chair, Norbert Wiener Award Committee
C. L. Philip Chen
Member, Norbert Wiener Award Committee
Dimitar Filev
Member, Norbert Wiener Award Committee
Larry Hall
Chair, Norbert Wiener Award Committee
Michael H. Smith
Member, Norbert Wiener Award Committee
 

Back to top

Joseph G. Wohl Career Award Committee

Ljiljana Trajkovic
Chair, Joseph G. Wohl Career Award Committee
C. L. Philip Chen
Member, Joseph G. Wohl Career Award Committee
Dimitar Filev
Member, Joseph G. Wohl Career Award Committee
Larry Hall
Member, Joseph G. Wohl Career Award Committee
Michael H. Smith
Member, Joseph G. Wohl Career Award Committee
 

Back to top

Fellows Committee

C. L. Philip Chen
Chair, Fellows Committee
Keith Hipel
Vice Chair, Fellow Evaluation Committee
Plamen Angelov
Member, Fellows Committee
Ben Chen
Member, Fellows Committee
Howard Chizeck
Member, Fellows Committee
Armando Colombo
Member, Fellows Committee
Dov Dori
Member, Fellows Committee
Liping Fang
Member, Fellows Committee
Dmitry Goldgof
Member, Fellows Committee
Yutaka Hata
Member, Fellows Committee
Jie Huang
Member, Fellows Committee
Hisao Ishibuchi
Member, Fellows Committee
Ratnesh Kumar
Member, Fellows Committee
Sam Kwong
Member, Fellows Committee
Zongli Lin
Member, Fellows Committee
Jie Lu
Member, Fellows Committee
Donald Wunsch
Member, Fellows Committee
 

Back to top

History Committee

Michael Smith
Chair, History Committee
   

Back to top

Committee on Financial Transparency

Michael Smith
Chair, Committee on Financial Transparency
Ferat Sahin
Member
Robert Woon
Member

Back to top

IEEE Councils and Committees

Big Data Initiative Committee
Michael Berthold, Representative
Biometric Council
Yong Xu, Representative
IEEE Author Education Initiative
Ngoc-Thanh Nguyen, Representative
IEEE Blockchain Initiative
Jun Zhang, Representative
IEEE Brain Initiative
Jose Carmena, Representative
Michael Smith, Representative
IEEE Brain Transition Subcommittee
Ljiljana Trajkovic, Representative
IEEE/CAA Journal of Automatica Sinica Steering Committee
Ljiljana Trajkovic, Representative
IEEE Cloud Computing Steering Committee
Liping Fang, Representative
IEEE Digital Senses Initiative
Honghai Liu, Representative
Michael Smith, Representative
IEEE Environmental Engineering Initiative
Ni-Bin Chang, Representative
Francesco Flammini, Representative
Liping Fang, Representative
IEEE Internet of Things Initiative
Maria Pia Fanti, Representative
IEEE Press
Mengchu Zhou, Liaison
Nanotechnology Council AdCom
Kao-Shing Hwang, Representative
Ching-Chih Tsai, Representative
Region 8 Chapter Coordination Committee
Enrique Herrera-Viedma, Representative
Imre J. Rudas, Representative
RFID Council
Rick Carley, Representative
Ken Tam, Representative
Smart Grid
Hossam Gaber, Representative
Society on Social Implications of Technology Board of Governors
Michael Smith, Delegate
Standards Association
Loi Lei Lai, Liaison
Systems Council AdCom
Rodney Roberts, Representative
Mengchu Zhou, Representative
Technical Activities Program in Ethics
Chris Nemeth, Representative
Transactions on Affective Computing Steering Committee
Goutam Chakraborty, Representative
Weiming Shen, Representative
Transactions on Big Data Steering Committee
Ivan Zelinka, Representative
Transactions on Games Steering Committee
Sam Kwong, Representative
Women in Engineering
Vanessa Batista Schramm, Liaison

Back to top

BoG/ExCom Advisor

Irv Engelson
Advisor
   

Back to top

Promotion and Branding Committee

Christopher Nemeth
Chair, Promotion and Branding Committee
Saeid Nahavandi
Member, Promotion and Branding Committee
 

Back to top